Notyfikacja powstania Państwa Polskiego(*)

Jako Wódz Naczelny Armii Polskiej pragnę notyfikować rządom i narodom wojującym i neutralnym istnienie Państwa Polskiego Niepodległego, obejmującego wszystkie ziemie zjednoczonej Polski.

Sytuacja polityczna w Polsce i jarzmo okupacji nie pozwoliły dotychczas narodowi polskiemu wypowiedzieć się swobodnie o swym losie. Dzięki zmianom, które nastąpiły w skutek świetnych zwycięstw armii sprzymierzonych – wznowienie niepodległości i suwerenności Polski staje się odtąd faktem dokonanym.

Państwo Polskie powstaje z woli całego narodu i opiera się na podstawach demokratycznych. Rząd Polski zastąpi panowanie przemocy, która przez sto czterdzieści lat ciążyła nad losami Polski – przez ustrój zbudowany na porządku i sprawiedliwości.

Opierając się na Armii Polskiej pod moją komendą, mam nadzieję, że odtąd żadna armia obca nie wkroczy do Polski, nim nie wyrazimy w tej sprawie formalnej woli naszej.

Jestem przekonany, że potężne demokracje Zachodu udzielą swej pomocy i braterskiego poparcia Polskiej Rzeczypospolitej Odrodzonej i Niepodległej.

Wódz Naczelny: /Piłsudski/

Za ministra spraw zewnętrznych: /Filipowicz/

 

(*) Nota wysłana do państw koalicji i i wszystkim innym, 16 listopada 1918 roku.

Wielkie mocarstwa nie potwierdziły odbioru tej depeszy.

 

 

Warto wiedzieć!

F   Średnia wieku dowództwa I Kompanii Kadrowej wynosiła 27 lat, a patrolu „Beliny” 23 lata. Cały oddział składał się z bardzo młodych żołnierzy – w większości 19–14 letnich.

Najstarszy w oddziale był Ignacy Berner, który w chwili wymarszu miał niespełna 39 lat. Najmłodszy żołnierz I Kompanii Kadrowej miał zaledwie 14 lat. Był nim Jerzy Morris-Malcolm urodzony 1900 roku. Swój młody wiek oczywiście starannie ukrywał

 

F   Podczas Wielkiej Wojny poległo 27 z około 160 żołnierzy, którzy 6 sierpnia stworzyli I Kompanię Kadrową. Kolejnych 7 zginęło podczas wojny polsko-bolszewickiej.

 

F   Tarnowianie walnie przyczynili się do ostatecznej klęski armii austrowęgierskiej. 57. Pułk Piechoty z Tarnowa, podczas ofensywy włoskiej pod Vittorio Veneto w październiku 1918 roku, odmówił wykonania rozkazów i niemal przepuścił przez swoje pozycje nacierających Włochów. W następnych dniach pułk wyruszył w drogę do odradzającej się Polski.

 

F Muzeum Piłsidskiego - wejście